Bez kategorii

Zajęcia dodatkowe dla dziecka

Rozwój to nie tylko szkoła

Dbanie o harmonijny, wieloaspektowy rozwój dzieci to priorytet większości rodziców i opiekunów. Już od najmłodszych lat życia maluchów chcemy urozmaicić im codzienne życie, włączając w zabawy elementy edukacyjne. Na rynku dostępna jest szeroka oferta zajęć dodatkowych dla dzieci w różnym wieku. Warto rozważyć zapisanie dziecka na odpowiednio dopasowane do jego predyspozycji zajęcia już od najmłodszych lat, gdyż pomoże to w jego rozwoju i radzeniu sobie z ewentualnymi trudnościami w różnorodnych dziedzinach życia.

Rodzaje zajęć dodatkowych dla dzieci

Oferta zajęć dodatkowych potrafi być bardzo szeroka. Oczywiście sporo zależy od miejsca, w jakim mieszkamy. Duże miasta i aglomeracje zwykle mają najbogatszy wybór zajęć w najszerszym przedziale wiekowym. Wynika to z konkurencji rynkowej, a także szerszej bazy dostępnej infrastruktury. Jednak w dzisiejszych czasach już nawet w niewielkich miejscowościach czy na wsi znajdują się różne firmy oferujące pakiet zajęć sportowych czy edukacyjnych, mogących sprostać nawet najbardziej wygórowanym potrzebom. Podobnie, niektóre firmy oferują zajęcia wyjazdowe, na przykład w szkole dziecka.

Zajęcia dodatkowe można podzielić w zasadzie na kilka ogólnych rodzajów:

  • sportowe,
  • edukacyjne,
  • praktyczne.

Najczęściej jednak dobrze prowadzone zajęcia łączą wszystkie te aspekty, z naciskiem kładzionym na jeden z nich. Dlatego w dzisiejszych czasach można zapisać dziecko nie tylko na lekcje angielskiego, pływania czy nauki gry na fortepianie, ale również na zajęcia z robotyki wprowadzające elementy konstrukcji, informatyki, fizyki i matematyki oraz zabawę klockami. Ciekawą propozycją mogą też być warsztaty gotowania umiejące wprowadzić matematykę czy elementy wychowania fizycznego albo wszechstronnie rozwijające zbiórki harcerzy lub zuchów.

Dlaczego warto zapisać dziecko?

Korzyści płynące z uczestnictwa dziecka w zajęciach zorganizowanych występują na wielu płaszczyznach. Oczywiście, aby były one wymierne, maluch powinien chcieć uczestniczyć w zajęciach. Ważne też, aby w jakiś sposób korespondowały one z jego zainteresowaniami. Czasami elementem zachęcającym może być wspólne uczestnictwo z rodzicami albo najlepszymi przyjaciółmi. Na pewno nie powinniśmy zmuszać ani przekupywać dziecka, aby uczestniczyło w zajęciach.

Wiele zajęć dodatkowych dedykowanych jest dzieciom nawet od pierwszego roku życia. Jeżeli mamy możliwość, warto, aby maluch już w tym wieku nawiązywał interakcje z rówieśnikami. Takie zajęcia to doskonała okazja do tego. Ponadto, badania naukowe dowodzą, że dziecko do około 3 roku życia przyswaja wiedzę w sposób naturalny, w tym również języki obce. Dlatego zajęcia edukacyjne połączone z zabawą dla dzieci w tym wieku to idealne rozwiązanie.

Zajęcia dodatkowe to nie tylko szansa na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności zwykle wykraczających poza te zdobywane w normalnej ścieżce edukacyjnej. To również możliwość nawiązywania nowych kontaktów międzyludzkich oraz umiejętności współpracy. Systematyczność i zaangażowanie to kolejne cechy, które można wykształcić w dziecku dzięki regularnemu uczestnictwu w różnorodnych zajęciach.

Umiar to podstawa

Jak w przypadku większości spraw związanych z wychowywaniem dziecka, również w przypadku zajęć dodatkowych powinno się zachować umiar. Nie należy podążać za modą przy wyborze zajęć, jak również przeciążać młodego człowieka nadmiarem zajęć. Dziecko w wieku przedszkolnym czy szkolnym powinno mieć także czas dla siebie, przeznaczony na swobodną, nieskrępowaną ramami zajęć dodatkowych zabawę.